Wykład historyczny oraz profilaktyka zdrowotna dla seniorów z Kańczugi i Łukawca

11.02.23 | Akademia Bezpiecznego Seniora

W restauracji 4U w Kańczudze, uczestnicy projektu Akademia Bezpiecznego Seniora wysłuchali ciekawego wykładu na temat historii miasta oraz osób związanych z Kańczugą, którzy podczas II wojny światowej walczyli z okupantem w szeregach Armii Krajowej na terenie miasta i okolic.

Podczas wykładu omówiono m.in. postacie:

  • Bolesława Płachcińskiego ps. „Piskorz”, uczestnika wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, plutonowego rezerwy Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, należącego do antykomunistycznego oddziału Józefa Gołdasza „Grota”, zaliczanego obecnie w poczet Wielkich Polaków,
  • Leona Grzebyka ps. „Skalski”, dowódcę Placówki AK Kańczuga,
  • Andrzeja Zagórskiego herbu Ostoja, który w wieku 17 lat, został zaprzysiężony na rotę AK przyjmując pseudonim „Mścisław, oficera ZWZ i oraz kwatermistrz Obwodu Przeworsk AK, także żołnierza patrolu dywersyjnego Placówki Kańczuga, strzelca 4. drużyny II plutonu kompanii strzeleckiej,
  • Andrzeja Małeckiego ps. „Mijał” dowódcę Placówki Kańczuga,
  • Adama Głowackiego ps. „Ryś” – zastępcę dowódcy placówki AK Kańczuga.

– Prelekcję w powyższym zakresie dla zgromadzonych słuchaczy przeprowadził historyk Bogusław Urban, starosta przeworski, w przeszłości dyrektor szkoły podstawowej w Kańczudze oraz dyrektor niepublicznego gimnazjum w Dębnie – informuje Mirosław Hajnosz, przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze.

Wcześniej w Łukawcu (gmina Trzebownisko) odbyła prelekcja dla seniorów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, którą poprowadziła dr Aneta Lesiak. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane z Charakterystyką Produktu Leczniczego, który określa wskazania do stosowania określonego leku, tj. wskazania do jego użycia, przeciwwskazania, oraz zawiera informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami. Omówiono także kwestę podstawowego wywiadu środowiskowego pacjenta przed pierwszym pobytem w szpitalu.

Projekt Akademia Bezpiecznego Seniora współorganizowany jest przez Mirosława Hajnosza, przewodniczącego Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze oraz Michała Delikata, prezesa Fundacji Galicja Semper Fidelis, zgodnie z programem wieloletnim na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, w ramach realizacji zadań publicznych ogłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Edycja 2023.

Projekt dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023. Patronat honorowy nad Projektem Akademia Bezpiecznego Seniora sprawują: Anna Schmidt – wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Patronat medialny sprawują Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal nowiny24.pl.

Konkurs „Rodzina jedno słowo, a tak wiele znaczy!”

Fundacja Galicja Semper Fidelis realizuje również projekt „Rodzina jedno słowo, a tak wiele znaczy!” edycja 2023, w ramach którego zaprasza rodziny do udziału w konkursie dotyczącym rodziny. Konkurs przyjmuje trzy formy: fotograficzny, literacki oraz reklamowy skierowany do mieszkańców Podkarpacia.

Prace można zgłaszać do 11 listopada 2023 roku poprzez przesłanie ich na adres e-mail fundacja@gsf.org.pl. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Wyniki konkursu z kolei zostaną opublikowane najpóźniej 16 listopada 2023 roku na stronie Fundacji i w mediach społecznościowych. Autorzy zwycięskich prac zostaną poinformowani o wynikach konkursu, a ich imiona i nazwiska będą opublikowane w różnych źródłach, w tym na stronie internetowej (www.gsf.org.pl).

0 komentarzy

KONTAKT

Skontaktuj się z nami!

12 + 5 =

Fundacja Galicja Semper Fidelis

ul. Piętaka 8, 35-321 Rzeszów